Prophets

    of the Restoration

    Gordon B. Hinckley

    Timeline of Life Events

    23 June 1910

    Born in Salt Lake City, Utah, to Bryant S. Hinckley and Ada Bitner.


    28 April 1919

    Baptized by his father, the first future prophet baptized in a meetinghouse font.


    4 June 1932

    Graduated from the University of Utah, having studied English and journalism.


    July 1933

    As a missionary in Britain, received a letter from his father with the advice “forget yourself and go to work.”


    22 August 1935

    Hired as executive secretary of the Church's recently formed Radio, Publicity, and Mission Literature committee.


    29 April 1937

    Married Marjorie Pay in the Salt Lake Temple.


    1937

    Called to Deseret Sunday School Union general board.


    1943

    Rejected by the Navy because of his allergies; contributed to the World War II effort by working in the railroad industry.


    1946

    Called as counselor in the East Millcreek Stake presidency.


    1951

    Assisted in introducing uniform missionary lessons while working on the General Missionary committee.


    1954

    Supervised the making of the first temple film, dubbed into multiple languages for use in the Bern Switzerland Temple.


    28 October 1956

    Called as president of the East Millcreek Stake.


    6 April 1958

    Sustained as an Assistant to the Twelve.


    5 October 1961

    Ordained as an Apostle by President David O. McKay.


    February 1962

    With his wife, Marjorie, made the first of many trips to Asia as an Apostle.


    10 October 1975

    Met with Hirohito, emperor of Japan, in San Francisco.


    1 June 1978

    Participated in the meeting in which the Twelve received a confirmation of President Kimball's revelation on the priesthood.


    6 April 1980

    From the site of the Church's founding in Fayette, New York, read a statement for satellite broadcast commemorating the Church's 150th anniversary.


    23 July 1981

    Called as an additional counselor to President Spencer W. Kimball to assist the President and his two counselors.


    2 December 1982

    Called as Second Counselor in the First Presidency.


    10 November 1985

    Called as First Counselor to President Ezra Taft Benson.


    5 June 1994

    Called as First Counselor to President Howard W. Hunter.


    12 March 1995

    Became President of the Church.


    23 September 1995

    Issued “The Family: A Proclamation to the World” during the general Relief Society meeting.


    7 April 1996

    Appeared on the CBS program 60 Minutes with Mike Wallace.


    1996

    Visited Saints in Mexico, the Philippines, Asia, Europe, and the United States.


    26 May 1996

    Dedicated the Hong Kong China Temple, the first of more than 70 temples to be dedicated during his presidency.


    2 November 1996

    Announced the establishment of LDS Charities to enhance the Church's worldwide humanitarian outreach.


    1997

    Visited Saints in Central America, South America, Australia, and the Pacific.


    5 April 1997

    Organized three additional Quorums of the Seventy.


    4 October 1997

    Announced a plan for smaller temples to be built where appropriate.


    1998

    Visited Saints in Africa, Canada, and around the world.


    3 October 1998

    Warned against rising consumer debt.


    21 February 1999

    Called on the Church to integrate new members better.


    1 January 2000

    Shared “The Living Christ: The Testimony of the Apostles.”


    1 April 2000

    Presided at first general conference held in the new Conference Center.


    6 April 2000

    Dedicated the Palmyra New York Temple.


    12 November 2000

    Prayed for the youth of the Church during a special fireside.


    31 March 2001

    Announced the creation of the Perpetual Education Fund.


    8 February 2002

    Welcomed visitors from around the world to Salt Lake City during the Winter Olympics.


    27 June 2002

    Dedicated the Nauvoo Illinois Temple.


    September 2002

    Visited Saints in Russia and Ukraine.


    11 January 2003

    Addressed local leaders through the first worldwide leadership training broadcast.


    8 February 2003

    Spoke to one million Primary children via satellite broadcast to celebrate the Primary’s 125th anniversary.


    6 April 2003

    Gave his 200th general conference talk.


    6 April 2004

    Death of Marjorie Pay Hinckley.


    22 July 2005

    Celebrated his 95th birthday with a special program in the Conference Center.


    31 July 2005

    Went on his last major international trip, visiting Saints in Asia and Africa.


    24 January 2006

    Was hospitalized for the first time in his life.


    12 March 2007

    Had served 12 years with his counselors, Presidents Monson and Faust, the longest-serving First Presidency in Church history.


    26 June 2007

    Announced that Church membership had surpassed 13 million and that the one-millionth missionary had served since the Church was organized.


    6 October 2007

    Pled with Church members to be slow to anger.


    27 January 2008

    Died in Salt Lake City, Utah.