Prophets

    of the Restoration

    Joseph Fielding Smith

    Time Line of Life Events

    19 July 1876

    Birth

    Born in Salt Lake City, Utah, to Julina Lambson Smith and Joseph F. Smith (sixth President of the Church).


    19 July 1884

    Baptism and confirmation

    Baptized and confirmed by his father, Joseph F. Smith. Received his first personal copy of the Book of Mormon from his father.


    6 April 1893

    Attended the Salt Lake Temple dedication


    1895

    Began working at ZCMI


    1896

    Received his patriarchal blessing

    His patriarchal blessing proclaimed, "It shall be thy duty to sit in counsel with thy brethren and to preside among the people."


    1896

    Received the Melchizedek Priesthood

    Received the temple endowment and was ordained an elder.


    26 April 1898

    Married Louie Emily Shurtliff in the Salt Lake Temple.


    1898

    Appointed to the Salt Lake Stake YMMIA Board


    May 1899

    Served a full-time mission to England

    Served through July 1901.


    October 1901

    Began employment in the Church Historian’s office


    1901

    Served as a home missionary in the Salt Lake Stake

    Served through 1910.


    1902

    Published a family history booklet

    Booklet titled "Asael Smith of Topsfield, Massachusetts, with Some Account of the Smith Family." This was the first of his many publications, including 25 books and numerous articles for Church magazines and periodicals.


    1903

    Served as a member of the YMMIA General Board

    Served through 1919.


    1904

    Called to the Salt Lake Stake high council


    8 April 1906

    Called as the Assistant Church Historian

    Sustained in general conference as Assistant Church Historian. He held this position until March 1921.


    1907

    Began work with the Genealogical Society

    Commissioned by the U.S. Department of Commerce and Labor to collect statistics of the Church for a religious census being compiled at that time.


    1907

    Appointed to serve on a general Church committee

    The committee's purpose was to prepare data for the defense of the Church against its enemies.


    30 March 1908

    Death of Louie Shurtliff Smith

    Louie Shurtliff Smith died after suffering from a severe illness related to her third pregnancy.


    1908

    Appointed director and librarian of the Genealogical Society


    2 November 1908

    Married Ethel Georgina Reynolds


    1909

    Appointed to the general board of religion classes

    Also named the librarian and treasurer of the Genealogical Society.


    7 April 1910

    Ordained an Apostle

    He was ordained an Apostle by his father, President Joseph F. Smith.


    1910

    Worked for the "Utah Genealogical and Historical Magazine"

    Became the first associate editor and business manager of the magazine.


    1910

    Served as the secretary of the Genealogical Society of Utah

    Served through 1922.


    1912

    Appointed to the BYU Board of Trustees


    1917

    Appointed to the Church Board of Education


    January 1918

    Death of Hyrum Mack Smith

    Hyrum Mack Smith (an Apostle and Joseph's half brother) died of complications associated with a ruptured appendix.


    October 1918

    Recorded his father’s revelation on the redemption of the dead

    The revelation was dictated by his father, Joseph F. Smith, who was President of the Church at the time. This revelation is now found in Doctrine and Covenants 138.


    1918

    Death of President Joseph F. Smith

    President Joseph F. Smith (Joseph's father) died.


    6 January 1919

    Appointed as a counselor in the Salt Lake Temple presidency

    He held this position until 1935.


    17 March 1921

    Named as Church Historian

    He held this position until 1970.


    1922

    Published "Essentials in Church History"


    1934

    Named president of the Genealogical Society of Utah

    He held this position until 1961.


    26 August 1937

    Death of Ethel Reynolds Smith

    Ethel Reynolds Smith died after suffering with an illness for four years.


    12 April 1938

    Married Jessie Ella Evans in the Salt Lake Temple


    1938

    Toured the California mission


    May 1939

    Toured European missions

    Filled a special assignment in Europe with his wife Jessie, visiting England, Scotland, Holland, Belgium, France, Switzerland, Italy, Sweden, Norway, Denmark, Czechoslovakia, Austria, and Germany. Directed the evacuation of all American missionaries from Europe after the outbreak of World War II.


    April 1941

    Trained new Assistants to the Quorum of the Twelve Apostles


    1942

    Joseph's son Lewis killed in WWII


    June 1945

    Served as the president of the Salt Lake Temple

    He held this position until 1949.


    6 October 1950

    Set apart as the Acting President of the Quorum of the Twelve Apostles


    1950

    Toured the Texas-Louisiana mission


    9 April 1951

    Sustained as President of the Quorum of the Twelve Apostles


    1951

    Received an honorary doctor of letters degree from BYU


    July 1955

    Toured the Far East and dedicated four countries for the preaching of the gospel

    Filled a special assignment in Asia, with Jessie accompanying him. Dedicated Guam, Korea, Okinawa, and the Philippines for the preaching of the gospel. Divided the Japanese mission to form the Northern Far East and Southern Far East Missions. Served through August 1955.


    July 1956

    "Church News" printed a tribute to Joseph Fielding Smith

    The "Church News" printed a tribute to President Smith on his 80th birthday: "Behind a seeming brusqueness and severity of manner is a kind, sympathetic friendliness and understanding that wins the love and admiration of all who know him."


    September 1958

    Attended the London England Temple dedication


    1959

    Visited stakes and missions in New Zealand and Australia


    1960

    Named honorary brigadier general of the Utah National Guard


    October 1960

    Visited Church leaders and missionaries in Central and South America

    Served through January 1961


    1963

    Officiated at the cornerstone ceremony for the Oakland California Temple


    September 1963

    Dedicated historic sites in Missouri

    Dedicated the Pioneer Monument in Kansas City, Missouri, and the Liberty Jail Historic Site in Liberty, Missouri.


    29 October 1965

    Called to the First Presidency

    Called to serve as a Counselor in the First Presidency under the direction of President David O. McKay.


    1966

    Historic collection named after him

    A collection of books and materials at BYU on Church history was named in his honor.


    18 January 1970

    Became the senior Apostle

    Became the senior Apostle and presiding leader of the Church at the death of President David O. McKay.


    23 January 1970

    Set apart as President of the Church

    Became President of the Church, with Harold B. Lee and N. Eldon Tanner as His counselors.


    1970

    Spoke at the cornerstone ceremony for the Ogden Utah Temple


    1970

    Visited Hawaii

    Attended ward and stake events. Spoke at Church College of Hawaii.


    1970

    Set apart four temple presidencies

    Set apart the presidencies for the Mesa Arizona, Idaho Falls Idaho, Los Angeles California, and St. George Utah Temples.


    6 April 1970

    Sustained in general conference as President of the Church


    July 1970

    Visited Mexico City

    Spoke at Benemerito de Los Americas (Church school) and two stake conferences.


    24 July 1970

    Acted as the Days of '47 parade marshal in Salt Lake City

    Greeted President and Mrs. Richard M. Nixon at the parade.


    October 1970

    Designated Monday night for Family Home Evening


    1971

    Spoke to thousands of youth

    Spoke to nearly 10,000 youth at Utah State University Institute of Religion and 13,000 youth in southern California.


    7 May 1971

    Gave a baccalaureate sermon at Ricks College


    21 May 1971

    Spoke at the cornerstone ceremony for the Provo Utah Temple


    1971

    Dedicated the Laguna Hills Ward chapel in California and the Independence Visitors' Center in Missouri


    3 August 1971

    Death of Jessie Evans Smith


    27 August 1971

    Presided at the Church’s first area conference

    The conference was held in Manchester, England.


    18 January 1972

    Offered the dedicatory prayer for the Ogden Utah Temple


    9 February 1972

    Presided at the dedication of the Provo Utah Temple

    President Harold B. Lee offered the dedicatory prayer, which was written by President Smith.


    25 June 1972

    Addressed the MIA in a June conference as his last public address


    29 June 1972

    Spoke at the mission president's seminar in Salt Lake City

    At this time, a new program of supervision for the missions was announced.


    2 July 1972

    Death

    Died in Salt Lake City, Utah, 17 days before his 96th birthday.


    6 July 1972

    Burial

    Buried in the Salt Lake City Cemetery following funeral services in the Salt Lake Tabernacle.