Skip main navigation

Prophets

of the Restoration

Lorenzo Snow

Time Line of Life Events

3 April 1814

Birth
Born in Mantua, Ohio, to Rosetta Leonora Pettibone Snow and Oliver Snow.

1831

Lorenzo's mother and sister, Leonora, join the Church
They met Joseph Smith in Hiram, Ohio.

1832

Hears the Prophet Joseph Smith preach in Hiram, Ohio

1835

Awarded a lieutenant's commission at the end of his military career

1835

Leaves home to study at Oberlin College in Ohio
Meets Elder David W. Patten of the Quorum of the Twelve Apostles on the way.

1835

Lorenzo's sister, Eliza R., joins the Church

1836

Leaves Oberlin College and moves to Kirtland, Ohio, to study Hebrew

19 June 1836

Baptism and confirmation
Embraces the restored gospel and is baptized and confirmed in June.

1836

Ordained an elder

December 1836

Receives a patriarchal blessing from Joseph Smith Sr.

1837

Preaches the gospel in Ohio

October 1838

Preaches the gospel in Ohio, Missouri, Kentucky, and Illinois
Served through May 1840. Also works as a schoolteacher during the winter of 1839–40.

May 1840

Leaves Nauvoo, Illinois, to serve a mission in England
Under the direction of the Quorum of the Twelve Apostles, presides over the Church in London, England, and the surrounding area. Publishes a pamphlet titled The Only Way to Be Saved. Presents a copy of the Book of Mormon to Queen Victoria.

17 July 1840

Ordained a member of the quorum of the Seventy

18 July 1840

Ordained a high priest

1840

Receives a revelation on the nature of God and man

12 April 1843

Arrives in Nauvoo, Illinois, with 250 Latter-day Saint converts from England

1844

Supervises a campaign in Ohio to elect Joseph Smith as president of the United States
Returns to Nauvoo after learning of the martyrdom of Joseph and Hyrum Smith, which occurred on June 27.

January 1845

Travels through Ohio to collect donations
Appointed by President Brigham Young to collect the donations for the construction of the Nauvoo Temple.

1845

Marries Charlotte Squires and Mary Adaline Goddard
Enters into plural marriage, as then practiced in the Church, by marrying Charlotte Squires and Mary Adaline Goddard.

February 1846

Leaves Nauvoo
Leaves Nauvoo with family members and other Latter-day Saints after receiving endowments and sealings in the Nauvoo Temple.

1846

Lives with his family at the Mount Pisgah settlement in Iowa
Presides over the settlement for a time. In the spring of 1848, leads a group of Saints to Salt Lake City.

1848

Arrives in Salt Lake City

12 February 1849

Ordained an Apostle in Salt Lake City

1849

Gathers donations for the Perpetual Emigrating Fund

October 1849

Serves a mission in Italy
Also serves in England, where he supervises the publication of the Book of Mormon in Italian, in Italy, Switzerland, and Malta. Publishes a pamphlet titled The Voice of Joseph. Served through July 1852.

21 May 2014

Organizes the Church in Italy
Sends elders to Malta and Bombay, India.

1852

Serves in the Utah legislature for 29 years

1853

Names Brigham City
Called by President Brigham Young to preside over a settlement of Latter-day Saints in Box Elder County, located in northern Utah. Names the principal city Brigham City. Serves for many years as a leader in the Church and the community.

1856

Becomes president of the Box Elder Stake

March 1864

Serves a short mission in the Hawaiian islands
Served with a group led by Ezra Taft Benson of the Quorum of the Twelve. Served through May 1864.

1865

Organizes the Brigham City Cooperative Association

1872

Serves as president of the Utah Territorial Legislative Council
Served through 1882.

October 1872

Tours parts of Europe and the Middle East, including the Holy Land
Toured with a group led by President George A. Smith, First Counselor in the First Presidency. Participated in the dedication of Palestine for the return of the Jews.

1873

Instigates the United Order in Brigham City, Utah

9 May 1874

Becomes assistant counselor to President Brigham Young

1882

The United States Congress passes the Edmunds Act
The Edmunds Act made plural marriage a felony and prohibited polygamists from voting, holding public office, or performing jury duty.

August 1885

Serves missions among American Indians
Served in the northwestern United States and the state of Wyoming. Served through October 1885.

12 March 1886

Imprisoned for practicing plural marriage
Released February 8,1887.

1887

The United States Congress passes the Edmunds-Tucker Act
The Edmunds-Tucker Act, another antipolygamy law, allowed the federal government to confiscate much of the Church’s real estate. The act became law on March 3, 1887.

21 May 1888

Reads the dedicatory prayer at sessions of the Manti Utah Temple dedication.
President Wilford Woodruff had dedicated the temple on May 17.

7 April 1889

Sustained as President of the Quorum of the Twelve Apostles

19 May 1893

Serves as the first president of the Salt Lake Temple
Served through September 1898.

2 September 1898

Becomes the senior Apostle
Becomes the senior Apostle and presiding leader of the Church at the death of President Wilford Woodruff. Receives a divine manifestation in the Salt Lake Temple, in which the Lord instructs him to move forward with the reorganization of the First Presidency.

13 September 1898

Sustained by the Quorum of the Twelve Apostles as President of the Church

9 October 1898

Sustained and set apart as President of the Church

17 May 1899

Preaches the law of tithing
Travels to St. George, Utah, where he receives a revelation to preach the law of tithing to the Saints. Begins sharing this message in St. George and leads an effort to share it throughout the Church.

1901

Serves as general superintendent of the Sunday School

10 October 1901

Death and burial
Dies in Salt Lake City, Utah, at age 87. Buried in Brigham City, Utah, the same day.