New Experience

    Prophets

    of the Restoration

    Howard W. Hunter

    Time Line of Life Events

    Image courtesy of Busath.com.
    14 November 1907

    Born in Boise, Ada County, Idaho, to John William Hunter and Nellie Marie Rasmussen.


    1924

    Organized Hunter’s Croonaders, a dance band.


    10 June 1931

    Married Clara May (Claire) Jeffs.


    8 June 1939

    Graduated from Southwestern Law School.


    1940

    Opened his first law practice.


    September 1940

    Called as the first bishop of the El Sereno Ward in California.


    25 February 1950

    Called as president of the Pasadena California Stake.


    1951

    Served on the building committee for the Los Angeles California Temple.


    15 October 1959

    Was ordained an Apostle by President David O. Mckay.


    1964

    Served as president of the Genealogical Society.


    January 1965

    Was appointed president and chairman of the board of the Polynesian Cultural Center.


    1966

    Supervised the dedication of the Granite Mountain Records Vault.


    August 1969

    Coordinated the first Church-sponsored world conference on records and the world convention and seminar on genealogy.


    1970

    Was appointed Church Historian and Recorder.


    April 1979

    Authorized by the First Presidency to negotiate the purchase of property for the BYU Jerusalem Center.


    24 October 1979

    Attended and conducted the dedicatory services for the Orson Hyde Memorial Garden and received the medal of the city from Jerusalem’s mayor.


    9 October 1983

    Clara Jeffs Hunter died.


    10 November 1985

    Set apart as Acting President of the Quorum of the Twelve Apostles.


    2 June 1988

    Set apart as President of the Quorum of the Twelve Apostles.


    16 May 1989

    Dedicated the BYU Jerusalem Center.


    12 April 1990

    Married Inis Bernice Egan Stanton.


    5 June 1994

    Became President of the Church.


    9 October 1994

    Dedicated the Orlando Florida Temple.


    11 December 1994

    Presided over the creation of the Church’s 2,000th stake, the Mexico City Mexico Contreras Stake.


    8 January 1995

    Dedicated the Bountiful Utah Temple.


    3 March 1995

    Died in Salt Lake City, Utah.