Prophets

    of the Restoration

    Ezra Taft Benson

    Time Line of Life Events

    4 August 1899

    Born in Whitney, Franklin County, Idaho, to George T. Benson and Sarah Dunkley.


    1918

    Graduated from Oneida Stake Academy.


    1921

    Served a mission to Great Britain.


    10 September 1926

    Married Flora Smith Amussen.


    13 June 1927

    Received master's degree from Iowa State University.


    4 March 1929

    Appointed Franklin County (Idaho) agricultural agent.


    1930

    Appointed to Idaho State University extension service in Boise.


    1931

    Served as executive secretary of Idaho Cooperative Council.


    1938

    Served as president of Boise Idaho Stake.


    15 April 1939

    Became executive secretary of the National Council of Farmer Cooperatives in Washington, D.C.


    1940

    Served as first president of the Washington D.C. Stake.


    7 October 1943

    Ordained an Apostle by President Heber J. Grant.


    29 January 1946

    Reopened missionary work as European Mission president and supervised distribution of welfare supplies in Europe after World War II.


    1953

    Served as U.S. secretary of agriculture.


    1964

    Presided over the European Mission.


    1968

    Supervised the work of the Church in Asia.


    30 December 1973

    Set apart as President of the Quorum of the Twelve Apostles.


    18 February 1979

    Organized the 1,000th stake of the Church in Nauvoo, Illinois.


    10 November 1985

    Became President of the Church.


    14 December 1985

    Seoul Korea Temple dedicated, first of nine temples to be dedicated during President Benson's presidency.


    4 October 1986

    Quorums of seventy discontinued in stakes.


    October 1988

    Delivered landmark "Flooding the Earth with the Book of Mormon" talk at General Conference.


    April 1989

    Warned Church members against pride in his General Conference address.


    1 April 1989

    Second Quorum of the Seventy created.


    August 1989

    Received the Presidential Citizens Medal from the president of the United States.


    8 December 1989

    First full-time proselytizing missionaries enter the former Soviet Union.


    30 May 1994

    Died in Salt Lake City, Utah.