Early Mormon Missionaries
    alt

    Samuel Otis Bennion

    Central States

    Southwestern States
    • Set Apart: 9 November 1904
    • Arrived In Field: 12 November 1904
    • End Date: 7 November 1906
    • Mission type: Proselytizing
    • Marital Status: Married
    • Priesthood office: Seventy
    • Quorum: 115th
    • Called From: Taylorsville, Salt Lake, Utah, United States
    • Set apart by: M. W. Merrill
    • Notes: Bennion had been called as mission president on 1 October 1906 and shadowed James G. Duffin for a month before assuming leadership of the mission.

    Central States

    Southwestern States
    • Start Date: 7 November 1906
    • Called: 1 October 1906
    • Released: 1 January 1934
    • Mission type: Proselytizing
    • Marital Status: Married
    • Served with spouse: Charlotte Ella Towler
    • Served with children
    • Priesthood office: Seventy
    • Quorum: 115th
    • Notes: Bennion was set apart as a member of the First Council of Seventy near the end of his mission in 1933. 

    Stories and Documents

    Central States Mission history, 1830-1963, Church History Library.

    See the index in volume 3 for entries on his service.

    Colorado Denver South Mission history, 1896-1977, Church History Library.

    See the index for entries on his visits while serving as president of a neighboring mission.