New Experience
    Early Mormon Missionaries
    alt
    Submit Additional Information

    Orson Spencer

    New Haven, Connecticut

    • April 1843–Unknown
    • Age Called: 41
    • New Haven, Connecticut
    • Called: 10 April 1843
    • Mission type: Proselytizing
    • Marital Status: Married
    • Priesthood office: Elder
    • Called From: Nauvoo, Hancock, Illinois, United States
    • Notes: Called to fill a mission to New Haven, Connecticut at a conference held April 10, 1843.

    British

    • Departed From Home: 28 October 1846
    • End Date: February 1847
    • Mission type: Proselytizing
    • Marital Status: Plurally Married
    • Priesthood office: High Priest
    • Called From: Winter Quarters, Omaha, Nebraska, United States
    • Notes: Presided over British mission, 1847-1849

    British

    • Start Date: February 1847
    • End Date: August 1848
    • Mission type: Proselytizing
    • Marital Status: Plurally Married
    • Priesthood office: High Priest
    • Called From: British Mission

    British

    • Start Date: August 1848
    • Departed From Field: 29 January 1849
    • Mission type: Proselytizing
    • Marital Status: Plurally Married
    • Priesthood office: High Priest
    • Called From: British Mission

    German

    • Arrived In Field: 20 December 1852
    • Departed From Field: 21 April 1853
    • Mission type: Proselytizing
    • Marital Status: Plurally Married
    • Priesthood office: High Priest
    • Called From: Great Salt Lake City, Great Salt Lake, Utah Territory, United States
    • Notes: Called to fill a mission to Prussia, but was banished from there and returned to Utah in 1853.

    United States

    • 1854–July 1855
    • Age Called: Unknown
    • United States
    • Called: 1854
    • Released: July 1855
    • Mission type: Proselytizing
    • Marital Status: Plurally Married
    • Priesthood office: High Priest
    • Called From: Great Salt Lake City, Great Salt Lake, Utah Territory, United States
    • Notes: In 1854 he was called upon to perform a mission to the United States until July 1855, when he was requested to occupy the editorial chair of the St. Louis Luminary.

    Cherokee Nation

    • July 1855–September 1855
    • Age Called: 53
    • Cherokee Nation
    • Departed From Home: 21 July 1855
    • Departed From Field: 5 September 1855
    • Died In The Field: 15 October 1855
    • Mission type: Proselytizing
    • Marital Status: Plurally Married
    • Priesthood office: High Priest
    • Called From: St. Louis, Missouri, United States

    Stories and Documents

    British Mission manuscript history and historical reports, 1841-1971, LR 1140 2, Church History Library.

    Orson Spencer, from Salt Lake City, arrived in Liverpool 20 Dec 1852 and departed 21 Apr 1853.

    Historical Department journal history of the Church, 25 October 1846.

    Elder Orson Spencer is duly authorized and appointed by our Quorum as above to preside over all the conferences and Church of Jesus Christ of Latter-day Saints in Europe and her Islands.

    Orson Spencer, General Epistles, Church History Library.

    Temple Records Index Bureau, comp., NTER, 977.343/N1 K29c, p. 3, Family History Library.

    Nauvoo Restoration, comp., High Priests of Nauvoo and Early Salt Lake City, M251.33, p. 123, Church History Library.

    Notes

    Brother to Daniel Spencer. He died in St. Louis, Missouri after 40 days of chills and fever at end of mission.