Early Mormon Missionaries
    alt
    Submit Additional Information

    Joseph Smith Horne

    British

    • Set Apart: 1 May 1865
    • Departed From Home: 24 May 1865
    • Arrived In Field: 28 July 1865
    • End Date: August 1865
    • Mission type: Proselytizing
    • Marital Status: Single
    • Called From: Great Salt Lake City, Great Salt Lake, Utah Territory, United States
    • Set apart by: Jos. Young
    • Notes: He was transferred to the Swiss, Italian, and German Mission.

    Swiss

    Swiss and Italian, Swiss, Italian, and German
    • Arrived In Field: 21 August 1865
    • End Date: 21 April 1867
    • Mission type: Proselytizing
    • Marital Status: Single
    • Called From: British Mission
    • Notes: He was appointed mission president to replace William P. Nebeker.

    Swiss

    Swiss and Italian, Swiss, Italian, and German
    • Start Date: 21 April 1867
    • End Date: 31 December 1867
    • Mission type: Proselytizing
    • Marital Status: Single
    • Called From: Swiss, Italian, and German Mission
    • Notes: He continued as mission president when the mission became the Swiss and German Mission.

    Swiss and German

    Swiss-German Mission, Swiss-Austrian Mission
    • Start Date: 1 January 1868
    • Released: 12 June 1868
    • Departed From Field: 17 June 1868
    • Mission type: Proselytizing
    • Marital Status: Single
    • Called From: Swiss, Italian, and German Mission

    Swiss and German

    Swiss-German Mission, Swiss-Austrian Mission
    • Set Apart: 18 May 1876
    • Arrived In Field: 8 June 1876
    • Departed From Field: 13 October 1877
    • Arrived At Home: 7 November 1877
    • Mission type: Proselytizing
    • Marital Status: Married
    • Priesthood office: Seventy
    • Quorum: 28th
    • Called From: Gunnison, Sanpete, Utah Territory, United States
    • Set apart by: O. Pratt

    Stories and Documents

    British Mission history, 1841-1971, Church History Library.

    See the index above for entries on his service.

    Switzerland Zurich Mission history, 1850-1977, Church History Library.

    See the indexes in volume 2 and 4 for entries on his service.