Early Mormon Missionaries
    Submit Additional Information

    Joseph Albert Stratton

    Eastern States

    • Departed From Home: 4 September 1842
    • Mission type: Proselytizing
    • Marital Status: Married
    • Priesthood office: Elder
    • Called From: Nauvoo, Illinois
    • Notes: Accompanied Elijah F Sheets as missionaries to Illinois, Indiana, and Pennsylvania.

    British

    • Set Apart: 17 May 1844
    • Departed From Field: 22 January 1846
    • Departed From Home: 21 May 1844
    • Mission type: Proselytizing
    • Marital Status: Married
    • Priesthood office: High Priest
    • Called From: Nauvoo, Illinois
    • Set apart by: B. Young
    • Notes: Per JH: Set Apart by B. Young, Heber C Kilmball & Willard Richards. He was also ordained a HP at the same time - 17 May 1844 Per JH: Departure date 21 May 1844. Companion was Franklin D Richards LR 1140 2 Image 41 Arrived in England: 24 August 1844; Departed: 22 Jan 1845

    Stories and Documents

    Historical Department Journal History of the Church, 1 August 1844.

    Joseph Stratton departed from New York, on the ship Europe.

    Historical Department Journal History of the Church, 21 May 1844.

    Joseph Stratton departed for his mission to England, in company with Franklin D. Richards.

    Nauvoo Restoration, comp., High Priests of Nauvoo and Early Salt Lake City, M251.33, p. 126, Church History Library.

    Enrolled in HP Quorum, SLC, 23 April 1848

    Historical Department Journal History of the Church, 17 May 1844, p. 5.

    Ordained a HP, and set apart as a missionary to England by Brigham Young, Heber C Kimball, and Willard Richards.

    British Mission manuscript history and historical reports, 1841-1971, LR 1140 2, Church History Library.

    LR 1140 2 Image 41Arrived in England: 24 August 1844; Departed: 22 Jan 1845

    Joseph Smith Papers Biographies, Joseph Albert Stratton.

    Baptized 14 February 1840, at Kiser Creek, Pike, IL, by William AllredOrdained an elder by Jesse Baker, 15 April 1842Began serving mission to eastern states 4 Sept 1842Ordained a HP by Brigham Young, 17 May 1844Served a mission to England, 1844-1846 Presided over St. Louis branch, Apr. 1846–6 Feb. 1847Married Mary Ann Covington Sheffield, 17 Dec. 1846, in St. Louis.Appointed first counselor to bishop of Salt Lake Sixth Ward, 1849 Appointed counselor to bishop of Salt Lake Fourteenth Ward, 1850Alt Death Date 30 October 1850

    Notes

    Alt mother's name: Gabriella (FS) Died 28 October 1850, in SLC