Skip main navigation
Early Mormon Missionaries
alt
Submit Additional Information

James Gledhil Duffin

Southern States

  • Set Apart: 5 July 1887
  • Arrived At Home: 29 May 1889
  • Mission type: Proselytizing
  • Marital Status: Married
  • Priesthood office: Seventy
  • Quorum: 9th
  • Called From: Toquerville, Washington, Utah Territory, United States
  • Set apart by: Franklin D. Richards

Central States

Southwestern States
  • Set Apart: 9 October 1899
  • Arrived At Home: 5 April 1900
  • Mission type: Proselytizing
  • Marital Status: Married
  • Priesthood office: Seventy
  • Called From: Toquerville, Washington, Utah, United States
  • Notes: He was called to serve as mission president.

Central States

Southwestern States
  • Called: 5 April 1900
  • Released: 7 November 1906
  • Departed From Field: 8 November 1906
  • Arrived At Home: 10 November 1906
  • Mission type: Proselytizing
  • Marital Status: Plurally Married
  • Priesthood office: Seventy
  • Quorum: 9th
  • Called From: Toquerville, Washington, Utah, United States
  • Set apart by: Frances M. Lyman

Stories and Documents

Mormon Missionary Diaries, Brigham Young University.

Eight journals spanning 1881 to 1889 and 1899 to 1906.

First Presidency missionary calls and recommendations, 1877-1918, Church History Library.

On Call Letter: 29 April 1887. Toquerville, Utah. Willing and able.

First Presidency missionary calls and recommendations, 1877-1918, Church History Library.

Acceptance Letter: June 1887. Toquerville, Utah. To Southern States.

First Presidency missionary calls and recommendations, 1877-1918, Church History Library.

On Call Letter: 28 March 1899. Toquerville, Utah. Willing to serve another mission.

First Presidency missionary calls and recommendations, 1877-1918, Church History Library.

Acceptance Letter: 21 April 1899. Toquerville, Utah. To Southwestern Mission.

Southern States Mission history, 1832-1964, Church History Library.

See the index in volume 1 for entries on his service.

Central States Mission history, 1830-1963, Church History Library.

See the index in volume 3 for entries on his service.