Early Mormon Missionaries
    alt
    Submit Additional Information

    Ezra Taft Benson

    British

    • Set Apart: 15 July 1921
    • Departed From Home: 16 July 1921
    • Arrived At Home: 23 December 1923
    • Mission type: Proselytizing
    • Marital Status: Single
    • Priesthood office: Elder
    • Quorum: 1st
    • Called From: Whitney, Franklin, Idaho, United States
    • Set apart by: Seymour B. Young

    Stories and Documents

    Notes

    He was later ordained an Apostle on 7 October 1943 and became President of the Church on 10 November 1985.